5664 SORGUSUNDA ‘’ÇARPMA’’

5664 SORGUSUNDA ‘’ÇARPMA’’ NEYİ İFADE ETMEKTEDİR?

Hasar meblağı görünmeyen sadece çarpma ifadesinin yer aldığı 5664 sorgusu yani TRAMER sorgusu ne anlama geldiği ile ilgili sürekli sorular sorulmaktadır. ÇARPMA ifadesi  kaza tespit tutanaklı hasar veya trafik hasarı olarak bilinmektedir. Biraz daha açmak gerekirse kaza tespit tutanaklı hasar; iki aracın çarpışması sonucu oluşan kazanın kağıt üzerinde şematik olarak çizilmesi ve kazanın oluş şeklini yazarak trafik polisi olmadan tutulan tutanaklardır. Trafik tutanağı ise; tek taraflı ve/veya yaralanmalı kazalar veya ölümcül kazalarda trafik polisinin çağırılması ile trafik memurunun tutmuş olduğu kazalardır.

‘’ÇARPMA’’ İFADESİNİN MEBLAĞI NEDİR?

Genelde ÇARPMA ifadesi o aracın kazaya karıştığı yönünde bize bir bilgi sunar. Sıfır meblağlı bir kazada olabilir, ağır hasarlı bir meblağda olabilir. Bu yüzden araç almadan önce kafanızdaki şüpheleri gidermek için mutlaka bir oto ekspertiz firmasına başvurmak gerekir.

5664 SORGUSUNDA AĞIR HASARLI ARAÇ NEDEMEK?

AĞIR HASAR aynı zamanda PERT KAYITLI anlama gelmektedir. Bir aracın ağır hasarlı olabilmesi için araç değer fiyatının ortalama %40 oranında hasarlı parçadan oluşması gerekmektedir. Örnek ile anlatmak gerekirse; 100.000 tl’lik bir araç kaza yaptığında değişmesi gereken parçalar ortalama 40.000 tl tutuyorsa bu araç ağır hasar konumuna girmektedir. Her sigorta firmasının AĞIR HASAR  % oranında değişmektedir. X sigorta firması AĞIR HASAR oranını %40 görürken, Y sigorta firması AĞIR HASAR oranını %50 oranında görebilir. Sigorta firmalarının politikaları birbirinden farklılık gösterebilmektedir.

5664 SORGUSUNA BAKARAK ARAÇ ALMAK NE KADAR DOĞRU?

5664 TRAMER sorgusuna bakarak araç almak sizi yanıltabilir. AĞIR HASAR kayıtlı araçlar bazen 5664 sorgusunda çıkmayabilir. Bu yüzden maddi kayıplar yaşayabilirsiniz. TRAMER sorgusunun yanında aracın sigorta bilgileri ve muayene bilgileri bize o aracın AĞIR HASARLI olup olmadığı hakkında da bilgi vermektedir.

5664 SORGUSU YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR?

WOLOTFG69xyz….. şeklinde ruhsata yazılı olan bir aracı sorgu yaparken W0L0TFG69xyz… şeklinde giriş yaparsanız doğru sonuca erişemezsiniz. Sıfır ve ‘O’ harflerine çok dikkat etmek gerekir.  Sorgu yapıldığından şasi numarası doğru yazılsa da bazen doğru sonucu elde edemeyebilirsiniz. Garantiye almak için plaka numarasından da sorgu yapmakta yarar var.

5664 SORGUSUNDA TAM ZİYA VEYA ÇEKME BELGELİ ARAÇ NEDEMEK?

TAM ZİYA aynı zamanda AĞIR HASAR=PERT KAYITLI anlamına da gelmektedir. Çekme Belgeli ise trafikten çekilmiş karayoluna çıkamaz anlamına gelmektedir. Çekme belgeli araçlar AĞIR HASAR kayıtlı olamayabilir. Her çekme belgeli araç ağır hasarlıdır demek bizleri yanılgıya düşürür.