Lastik Bilgi ve Önerileri

LASTİK

Lastik kauçuk malzemeden yapıldığı için Ömürlü bir parçadır aynı zamanda kullanım Sonucu aşınmaya uğrayan bir parçadır. Yeni lastiğin diş kalınlığı ortalama 5 mm’dir. Diş kalınlığı 3mm altına düşen lastikler değiştirtmelidir.
Lastiğin raf ömrü tam on yıldır. Araca takıldıktan sonraki ömrü dört yıldır. Araç üzerindeki lastikler dört yıl sonra değiştirilmeli ve/veya 60.000 km sonra değişimi sağlanmalıdır. Bu koşulların Önceliğine göre hareket edilmelidir. Lastik fren tutma mesafesi, yol tutuşu, aracın savrulması gibi bir takım görevleri yapan önemli güvenlik parçadır. Lastikler çeşitliklerine göre farklıklar göstermektedir kış lastikleri yaz lastikleri dört mevsim lastiği ve performans lastikleri şeklinde çeşitlilik göstermektedirler. Lastik seçimi yaparken mevsim şartlarına uygun ve sürtünme katsayısı düşük lastikler tercih edilmelidir. Sürtünme katsayı düşük lastikler yakıt tasarrufu sağlar. Sürtünme katsayısı; lastik üzerinde P, Q,R, S, T, H, V,W, Y harflerine göre farklılık göstermektedir. Bu değerler aynı zamanda lastiğin hız sınırını göstermektedir.

Araçta bulunan lastiklerdeki aşınmasını sağlayan sebepler; aracın ön düzeni bozuk ise düzensiz taşınmalar olur. Rot ayarı ve teo ayarları aracın lastiklerinin uzun ömürlü gitmesi için önemlidir. Diğer bir hususta lastik hava basıncı lastiklerin çok pişirilmesi veya Hava basıncının az olması lastiklerin kısa sürede aşılmasına neden olur.