Motor ömrü diye bir şey var mı?

Motor ömrü diye bir şey var mı?

Motor ömrü diye bir durum söz konusu değildir. Motor ömrünü yüzde ile yazan oto ekspertiz merkezlerine güvenmeyiniz. Motor ömrü yüzde ile ölçülemez. Örnek vermek gerekirse bir insanın ne kadar yaşayacağını bilmediğimiz gibi motorun ömrünü de bilmemizin imkanı yoktur. Yağ yakan, turbo şarjı arızalı olan, enjektörü arızalı olan araçların Motor gücü yüksek çıkmaktadır. Bu problemi olan araçlar iyi denemez. O yüzden motor ömrü diye bir durum söz konusu değildir.

Motorun ömrüne bakarak araç almak doğru mu?

Motor ömrüne bakarak araç almak sizİ her zaman yanılgıya sokar. LPG’li olup yağ yakan bir aracın motor performansı çok yüksek çıkar. Turbo şarj sistemi bozuk olan bir aracın motor performansı çok yüksek çıkabilir. Enjektör sorunu olan bir aracın Motor performansı çok yüksek çıkabilir.  Bu yüzden motor gücüne bakılarak araç almak çok doğru bir uygulama değildir. Özellikle araç alırken oto rapor oto ekspertiz servisleri gibi kurumsal ve devlet onaylı firmalarda yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Ekspertiz de maliyet oluşturan durumlar nelerdir?

Ekspertiz maliyet oluşturan durumlar özetlemek gerekirse şunlardır; araçta tekleme varsa,vites geçişlerinde sirkeleme varsa, motorda üfleme-duman atma durumu varsa, Turbo da ıslık sesi var ise onarımı yüksek tutarlı meblağlar olabilir. Bu tür araçları satın alırken çok dikkat etmek gerekmektedir. Klima kompresörün çalışmaması yüksek onarım isteyen durum olabilir. Örnek olarak: klima kompresörünün çalışmaması 1 tl tutarında sigortada olabilir,1.500 tl tutarında kompresör arızası da olabilir.  Sözün Özü ekspertiz yapıldıktan sonra çıkan bu arızaların onarılması için servislerle temasa geçip fiyatlandırması gerekmektedir.