Oto Ekspertiz

OTO EKSPERTİZ

OTO EKSPERTİZ NEDİR ?
İşinde uzman olan; değerlendirme ve muhakeme becerisi yüksek, eğitimli ve lisanlı kişilere eksper denilmektedir.
Oto ekspertiz; araçlar ile ilgi teknik konuda eğitimli uzman kişilerin “el” “göz” ve “ekipman” ile yapmış oldukları kontrollerin, standartlarda olup olmadığını mühendislik verilerine göre değerlendirilmesidir. Örnek; fren disklerinin kullanım sonucu aşınması, aşınan fren diskinin kalınlığın güvenlik sınırının altında olması parçanın değişimini gerektirmektedir. Günümüz koşullarında eğitim almamış bazı teknisyenlerin fren disklerinin değiştirmeyip, torna yapmaları araç ve insan güvenliğini tehlikeye atmış olduklarını göstermektedir. Bizi diğer oto ekspertiz servislerinden farklı kılan da budur. Teknik personellerimizin otomotiv bilgileri ile sürekli eğitilmesi, bilgilerin güncellenmesi ve araç üzerinde değerlendirme yapılırken parçalarının ömür ve yapısının iyi bilinmesini sağlamaktadır.

OTO EKSPERTİZ NASIL YAPILIR ?
Aracı satan almadan önce ve/veya satın alınan araç hakkında şüpheniz varsa getirip gösterilmesi araç ekspertizinin ilk aşamasını oluşturmaktadır. Uzman personellerimiz aracınız hakkında en ince detaya kadar raporlama işlemi sağlamaktadırlar. Oto raporlama işlemlerimiz şu aşamalardan geçmektedir;
1. Boya- kaporta testi
2. Motor testi
3. Mekanik ve yürüyen aksam testi
4. Fren testi
5. Yanal kayma testi
6. Süspansiyon-amortisör testi
7. Obd (diagnostic ) testi
8. Motor güç testi (dyno)
9. Egzoz emisyon testi
10. Karbonmonoksit testi

1.Boya kaporta testi; aracınızda herhangi bir boya olup olmadığı, parça değişeni var mı, şasiler, panel, amortisör kuleleri hasar görmüş mü? Gibi tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz oto bir test merkezidir.
2. Motor testi; motor yağ seviyesi kontrolü, üfleme var mı, motora tekleme varmı, egzozdan mavi-beyaz-siyah gibi dumanlar atıyor mu? Gibi soruların cevabları oto raporlanmaktadır.
3. Mekanik ve yüreyen aksam kontrolleri; aracın robotlu lift yardımı ile rot-rotil-tabla burçlarının boşluklarının ölçülmesi, aks ve körüklerde yağ kaçağı, egzozda korozyon varmı gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz oto testleri kapsamaktadır.
4. Fren testi; fren yağının elektrolit yardımı ile ölçümü,fren hortumları yağ kaçağı olup olmadığı ,her teker merdane üzerinde döndürülerek fren verimliliğinin ölçülmesi ve bu testlerin oto raporlanmasını kapsamaktadır.
5. Yanal kayma testi; bu cihaz ile aracın direksiyonutam düz tutularak 1 km gittiğinde aracın ne kadar sağa, ne kada sola kaydığını tespit edilmesi oto raporlanmaktadır.
6. Süspansiyon-amortisör testi: özel bir sistem yardımı ile aracın tekerlekleri yukarı aşağı yönde hareket ettirilerek araca çukura düşüş veya kasisten atlayış hissi verilir. Bu sayede yol testi yapmadan aracın süspansiyon verimliliği ölçülerek otoraporlanır.
7. Obd (diagnostic ) testi ; göstergede bulunan arızalar var ise, motor beyninde daha önceden algılanmış tüm elektronik arızaların çözümü için araç bilgisayarı kullanılarak oto raporlanır.
8. Motor güç (dyno) testi: güç test cihazları motorun tarafından tekerleklere aktarılan gücü ölçmektedir. Bu sayede motor ömrü, motor gücü ve aracın tork değerleri aynı zamanda kayıp güçler belirlenmektedir. Bu ölçümler araç merdaneler üzerinde iken maksimum devrine kadar çıkartılarak belirlenmektedir. Bu nedele teste başlamadan önce araç sıkıca cihaz etrafında konumlanmış sabit kancalara sabitlenmelidir.
9. Egzoz emisyon testi; motor bloğu içerisinde bulunan karbonmonoksit ve hidrokarbon salınımın ölçülmesi ve otoraporlanmasıdır.
10. Karbonmonoksit testi: yanma odası ve soğutma sistemi arasındaki kaçakların erkenden belirlenmesi için kaçak test cihaz setidir.

OTO EKSPERTİZ ÇEŞİTLERİ
Aracın durumuna ve müşterinin önem derecesine göre oto ekspertizler çeşitlilik göstermektedir. Bazen müşterinin talebine göre sadece boya kaporta ekspertizi,bazende sadece motor ekspertizi yapılabilmektedir. Bu yüzden oto ekspertizler 50 nokta kontrol, 101 nokta kontrol ,501 nokta kontrol şeklinde çeşitlilik göstermektedir.

OTO EKSPERTİZ NEDEN YAPILMALIDIR ?
İkinci el aracınızı satarken kolay satmak,ikinci el araç alırkende bilerek almak için oto araç ekspertizi yapılmalıdır.
Sonradan pişman olmamak için oto araç ekspertizi yapılmalıdır.
Sadece alış-satış için değil, otomobilinizi daha iyi tanımak için oto ekspertiz yapılmalıdır.

GARANTİLİ OTO EKSPERTİZ
Otorapor servisleri gold plus paketi satın alan müşterilerine +1 ay/1.000 km motor garantisi vermektedir. Bu uygulama ile ikinci el alan kişilerin müşteri memnuniyetini ve oto ekspertizde olan güvenirliliğini artırmaktadır.

OTO EKSPERTİZİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR ?
Otoeksder üyesi olmayan ve bireysel olarak hareket eden bazı kuruluşlar raporlarında 24 saat , 12 saat veya o an için geçerlidir gibi tabiri kullanmaktalar. Verilen raporların arkasında olmayan bazı kuruluşlar, yasal süreçlere maruz kalmamak için yaptıkları bu uygulamalar ile müşteri mağduriyeti oluşturabilmektedir.

İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?
2. El araç alırken çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Karşımıza nelerin çıkabileceği, ne ile karşılaşabileceğimizi bilemeyiz. Bu yüzden hurda araç tamir edilip kazasız diye, hava yastıkları tamir görmüş araç alıcıya hiç bir sorun yokmuş gibi, kilometreleri ile oynanmış fakat orjinalmiş gibi yansıtılarak satılabiliyor. Hata merdiven altı diye tabir edilen hiç bir kuruluşa bağlı olmayan bazı ekspertiz müeseselerinin satıcılar ile komisyon hesabı anlaşarak ayıp ve kusurları kapatıklarınıda duyumumuz arasındadır. Bu yüzden araç alırken otorapor oto ekspertiz servisleri gibi kurumsal garanti verebilen ve otoeksder üyesi olan oto ekspertizlerde yaptırmanız sizin daha güvenli bir alışveriş yapmanızı sağlayacaktır. Eğer gitiğiniz yerde bu tür kuruluşlar yok ise dikkat edeceğiniz bazı hususları şu şekilde sıralayabiliriz;
A) Aracı görmeden, bilgisayar ortamında aracı görerek sakın kaparo yollamayınız.
B) Aracı mutlaka tramer (5664 sorgusu) ve ağır hasar sorgusu yaptırınız?
C) Aracı yetkili servislerde bakım yapılıp yapılmadığı sorgusunu yapınız.
D) Aracın kilometre bilgilerinin doğruluğunun sorgulanması mutlaka yapılması gerekmektedir. Bunun için pttavm servisinden muayene giriş kilometrelerine ulaşılabilinir. Oto servislerde bakım görmüş olan araçların giriş kilometrelerine bakılarak, araç kilometresinin oynanıp oynanmadığı yönünde bilgi sahibi olunabilinir.
E) Sigorta bilgilerinden veya EGM sorgularından aracın kaç el değiştirdiği öğrenilmesi araç hakkında bilgi sağlamaktadır.
F) Sigorta bilgileri veya EGM sorgularından araçta plaka değişiklikleri ve buna bağlı olarak ticari, taksi çıkması gibi detay bilgilerin edinilmesi de söz konusudur.
G) Ruhsat şasi ve motor bilgilerinin, araç bilgileri ile uyuşup uyuşmadığının mutlaka kontrolü yapılmalıdır.
H) Aracın yedek anahtarının alınması, triger seti gibi ağır bakımlarının yapılıp yapılmadığından emin olmak gerekir.

SIFIR KİLOMETRE ARAÇ OTO EKSPERTİZ OLUR MU ?

Bu konulara İSKENDERUN OTORAPOR OTO EKSPERTİZ SERVİSİNDE YAŞADIĞIM VE SERVİSLERİMİZDE EKSPERTİZ YAPTIRAN BİR ÇOK MÜŞTERİNİN BAYİLER TARAFINDAN MAĞDURİYETİNE ŞAHİT OLDUM.
Öncelikle almayı düşündüğümüz aracı bayiden çıkardıktan ve teslim ALDIKTAN SONRA kesinlikle 2-3 GÜN İÇERİSİNDE BİR OTO EKSPERTİZ SERVİSİNE GÖTÜRÜP tamamen ARACIN hatasız olduğuna dair ekspertiz yaptırılmalı ve bu rapor imzalı ve kaşeli olarak belgelenmelidir. Alınan bu raporların karşımıza çıkacak bayi veya fabrikasyon hatanın veya hataların çözümü için sizlere yasal BİR güvence olacaktır. Verdiğiniz onca paranın tam olarak karşılığını almak için bu gibi uyarılara dikkat etmeliyiz.
Alım satımın artması beraberinde bazı sıkıntıları meydana getirdi.Bu kadar seçeneğin arasında araç almaya çalışırken hangi aracı almalıyız ve düzgün aracı nasıl bulmalıyız?, araç alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gibi sorulara da cevap bulmamız gerekiyor. Bu noktada önümüze iki seçenek çıkıyor ya sıfır ya da 2.el bir araç almak.
Sıfır bir otomobil alacaksak sorun yok, ama sıfır araçlarda bile hatalar olduğunu unutmamak lazım. Bununla ilgili birçok haber okuduk müşterileri ile mahkemelik olan bayiler var. Fabrikasyon boya hataları, araçları nakliye tırlarına yüklerken oluşan hasarlar, taşıma esnasında oluşan hasarlar ve tırlardan indirirken oluşan hasarlardan DOLAYI onarılmış tamir ya da boya işlemi görmüş sıfır araçlar müşterilere hatasız diye satılmakta ve tesadüfen ya da tekrar satılırken anlaşılan bu boya ve tamir işlemlerinden dolayı mahkemelerde ayıplı mal davaları sürüp gitmektedir.

OTO EKSPERTİZ YAPMAYA KİMLER YETKİLİDİR ?
Maalesef hemen hemen her işte bilgi beceri ve yetkinliği olmayan veya yetkinliği eksik olan kişiler her mesleği icra edebilmektedirler. Ülkemizde bir diş teknisyeni, bir diş doktoru gibi hastaya müdahale edip reçete yazabiliyor, Sahte diplomalarla yıllarca öğretmenlik yapılabiliniyor. Ne yazık ki Oto ekspertiz sektöründe de bu tür oluşumlarla karşı karşıyayız. Meslekle uzaktan yakından alakadar olmayan, hayatında otomotiv geçmişi olmayan kişilerin oto ekspertiz servislerini yönettiklerini görmekteyiz.
Otoeksder (oto ekspertiz derneği) vasıtası ile sektör anlamında bir kıstas getirilmesi gerekmektedir.