Sıfır Araç Alımı Yaparken Dikkat Edilecekler

Sıfır araç alımı yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Araç alayımda hangi marka olursa olsun veya hangi araç olursa olsun dememek gerekli. Daha sonra aldığımız araç pişmanlık yaratabilir. Oluşabilecek memnuniyetsizliğe Bunun için aşağıda yazılanları inceleme şansımız olursa araç seçimi yaparken dikkat edilecek hususları öğrenmiş oluruz. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri sıfır araç alma ihtiyacımız var ise ve bu aracı seçerken nelere dikkat ettiğimiz gerektiğidir. En ince ayrıntısına kadar aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz;

1- Araç alımı yapılırken aile fertlerinin birey sayısı göz önünde bulundurmalıdır. 7 kişilikten oluşan geniş aile ile iki kişilikten oluşan çekirdek ailenin araç tercihleri birbirlerinden farklı olmalıdır. Aile fertlerinin boy ve kilo durumları göz önünde bulundurularak araç tercihi yapılmalıdır.

2-Ortalama yakıt tüketimi 15.000 km’den daha az yapan sürücüler için benzinli araç tercih etmeleri gerekmektedir. Dizel ve benzinli araçlar arasında ortalama 10.000 TL değerinde bir fiyat farkı mevcuttur.(Fiyat farkı araç segmentine göre farklılık gösterebilmektedir.)  Buda yılda 15.000 km’yi geçmeyen, benzinli araç tercih yapan bireyler için dört yıllık yakıt tüketimi anlamına gelmektedir. Unutulmaması gereken diğer bir hususta benzinli araç bakım maliyetinin, dizel araç bakım maliyetinden çok daha düşük maliyetli olmasıdır.

3-Sıcaklık ortalaması yüksek bol güneşli şehirlerde açık renkli araç seçimi yapılmalıdır. Sıcaklığı düşük, kış mevsiminin uzun sürdüğü şehirlerde ise koyu renkli araç seçimi yapılmalıdır. Açık renkli araçlar güneş ışığını yansıtır, koyu renkli araçlar ise güneş ışığını savurur. Bu şekilde ısı yalıtımı açısından kazanç sağlamış olursunuz.

4- Araç sadece şehir içinde kullanılmaya yönelik alınacaksa 1600 cc ve daha düşük motor gücüne sahip araç seçimi yapılmalıdır. Araç şehirlerarası yollarda kullanılacaksa da 1600 cc ve daha üstü motor gücüne sahip araçları tercih edilmelidir.

5- Polen ve toz alerjisine sahip kişilerde; araç alımı yapılırken koltuk seçeneği de önem arz etmektedir. Koltuklar toz tutmayan saten özelliğe sahip kumaş türüne sahip olmalıdır.

6- Araç seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta bayiden aracı almadan önce mutlaka test sürüşü teklifi yapınız. Araç almadan önce Test sürüşü yaparsınız araçla ilgili tüm detayları daha önceden hissederek, aracın eksilerini artılarını keşfetmiş olursunuz.

7- Trafiğinin kalabalık olan şehirlerde araç kullanıyorsanız mutlaka otomatik şanzımanlı araçlar tercihi yapmalısınız. İstanbul,  Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde trafik çok yoğun olduğundan dolayı dur kalk işlemi çok fazla olmaktadır. Bu tür şehirlerde manüel araç kullanıma tam bir işkenceye dönüşebilir.

8- Sıfır araç alırken bakmanız gereken diğer önemli bir husus servis ağının ve yedek parça bulunurluğunun çok fazla olan marka ve araç segmenti tercih edilmelidir. Aksi takdirde yedek parçası zor bulunan ve her yerde servise ağı olmayan marka ve araçlar tercih edilirse ilerde sıkıntı yaşanabilir. Araç arıza yaptığında parçanın yurtdışından gelmesi uzun süreceği gibi aracın kullanılmaması gibi durumlarda söz konusu olabilir.

9- Sıfır araç alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan biri de, finans kuruluşlarının vermiş olduğu kredi oranlarının takip edilmesidir. Çok iyi araştırılıp ona göre hangi finans şirketlerinden kredi kullanacağı yönünde karar vermelisiniz.